Cavalier.lv - šis projekts/domēna vārds tiek pārdods. Sazināties ar mums...

Epizodiskā krišanas slimība Kavaliera karaļa Čārlza Spanieliem

Kas ir Epizodiskā krišana (EF)?

Epizodiskā krišana, kuru dažreiz sauc arī par kritušajiem kavalieriem, sabrukšana kavalieru sindromu vai paroksismāli hipertroniski traucējumi, kas ir muskuļu stīvums un krampju sindroms!
Cēlonis vēl nav zināms, kāpēc šī slimība ir radusies, taču ir pierādījumi, ka šai šķirnei šī slimība bijusi vairāk nekā četrdesmit gadus.
Bieži ir noteikta diagnoze kā epilepsijas lēkmes. Vieglākos gadījumos to var norakstīt kā krampji, spazmas vai untums. Jūsu veterinārārsts vai audzētājs var nezināt, ka šī slimība pastāv, jo ir atzinuši tikai dažās pasaules daļās.
Ja jūsu kavalieri ir kritieni, kas var šķist kā lēkmes, bet jūtās labi, vai ja jūsu kucēns ir akrobātisks ik pa brīdim, it kā sasalstot un tad mēģina celties un tad krīt atkal, jūsu kavalierim var būt Epizodiskā krišana. Informācija šeit Jums var palīdzēt un jūsu veterinārārstam pieņemt lēmumus par veselības jūsu kavalierim.

Informācija par slimību.
Kaut arī šī simptomu kopums var šķist sarežģīta, viens veterinārārsts reiz  teica, ka EF izskatās kā “nekas cits”.

EF ir “fiziskas slodzes izraisītas hipotonijas  traucējumi”, kas nozīmē, ka ir paaugstināts muskuļu tonuss, un muskuļi nespēj atslābināties. Epizodes būs atbilde uz uztraukumu, darbību, vai vilšanos, izņemot smagus gadījumus. Tad simptomi var būt hroniski vai notikt bez redzama iemesla. Šīs raksts būs kopīgs abiem gadījumiem.

Epizodiskā krišanas sindroms parāda sevi kā masīvu simptomu kopumu, nav viegli, lai tos aprakstītu. Katram sunim to pašu simptomu savādāka izpausme. Biežumu, veidu un / vai smaguma epizodes var palielināties, samazināties vai mainīties, jo suns kļūst vecāks. Tāpēc nav modeļa progresēšanai EF.

Ja kavalierim ir viena epizode, tomēr vieglas formas, tad suni vienalga slimība ir skārusi.

EF izpausme var svārstīties no īslaicīgas līdz ļoti ilgstošai, atkarībā no suņa un stresa pakāpes, kas izraisa simptomus. Dažos retos gadījumos, suņi nav spējuši atgūties no epizodes. Pareiza diagnoze ir ļoti svarīga, jo smagas, paplašinātas epizodes gadījumos var efektīvi suni ārstēt slimnīcas apstākļos.

Lai gan simptomi parasti rodas sākot ar piecu mēnešu vecumu, pirmais ievērojamais simptoms var rasties jebkurā vecumā. EF var būt visu krasu kavalieriem un abiem dzimumiem.

Jūsu sunim veterinārārsts var būt noteicis citu slimību. Daži simptomi var šķist līdzīgi Syringomyelia, aknu slimībām, epilepsijas lēkmēm vai citiem traucējumiem.

Simptomu apraksts

Laikā epizodes suns zina, apzinās un spēj reaģēt uz kairinājumu. Nav ķermeņa funkciju zudumu.

Epizodes ietver vienu vai jebkuru šādu kombināciju:

* „Sasaluma” momenti
* Staigājot ar galvu uz leju to turot tikai uz vienu pusi.
* Stīvums pakaļkājām
* Acīmredzami trūkst koordinācijas aizmugures vai priekšējās ekstremitātēs
* Zaķa-lēciena gaita
* Pazemināta iešana ar stīvām pakaļkājām (var būt pazīme muguras traumai)
* Pagaidu kontroles zaudēšana pakaļkājas
* Mēģinot celties samazinās stabilitāte
* Griešanās vai kūleņošana
* Izklāšanās uz vēdera ar izstieptam kājām vienā pusē aizmugurē,
* Šķietamas “spazmas”
* Siekalošanās
* Kāju celšana virs galvas
* Muskuļu savilkšanās ap muti, nespēja atvērt žokļus
* Acis var šķist izspiedušas, ka arī savilkti sejas muskuļi.
* “Briežu mednieks”, mēģinājums piecelties ar pakaļējās kājas palīdzību, taču kājas neklausa un suns nevar piecelties un priekškājas ir nekustīgas.
* Hronisks maigums un stingrība var rasties ekstremālos gadījumos.

Pēc pirmās epizodes, suņi ar viegliem simptomiem parasti dzīvo tālāk, it kā nekas nav noticis. Ja epizode ir smaga vai ilgstoša, suns pēc tās var būt noguris un var atpūsties. Pēc smagas epizodes daži kucēni nobīstas un paiet zināms laiks, lai kucēns nomierinātos. Lielākā daļa pierod ar vecumu.
Ja jūs domājat, ka jūsu suns ir šī slimība vai jūsu sunim ir šīs slimības epizodes , tās ir smagas, bieži rodas – sazinieties ar savu veterinārārstu nekavējoties.

Video: http://youtu.be/y3azxrykoNQ

Kāpēc pārbaudīt savu suni vai tas nav slims vai nav nēsātājs epizodiskās krišanas sindromam?

Dzīvnieku veselības Trust klīnikā tika pārbaudīti 842 kavalieri, no kuriem izrādījās, ka 27% ir slimības EFS (Epizodiskās krišanas sindroma) nēsātāji vai divu citu, pat vairāk smagu ģenētisko traucējumu nēsātāji, pazīstama kā cirtainā apmatojuma un sausā acs sindroms. Tikai DNS tests var pārbaudīt Jūsu suni pret visiem šiem trim traucējumiem.

Mīlot kavalierus, mums būtu nepieciešams pirms pārošanas suni pārbaudīt. Kavalieriem ir mazs genofonds, kas ir kā “pārvadātājs” šim slimības gēnam, un ja Jūsu suns ir slimības nēsātājs ( nevis slims suns) tas nenozīmē, ka suni nevar pārot. Pārot nevar tikai slimu suni, vai divus slimības nēsātājus. Piemēram, ja abi suņi būs slimības nēsātāji, tad kucēni iespējams būs ne tikai nēsātāji, bet var gadīties, ka arī slimi. Ja viens no suņiem būs nēsātājs, tad kucēni arī var būt nēsātāji, bet nebūs slimi, un būs jābūt uzmanīgākiem, pie pārošanās. Tieši DNS pārbaude ļauj mums uzzināt vai mums ir risks pārojot suņus. Taču ņemot vēra ,ka 30% suņi, ir slimības nēsātāji, mēs Jums iesakām šādus suņus kastrēt, lai nevairotu slimības izplatīšanos, un Jūsu suni, būs mīļi mājas mīluļi.

Bet vispār EFS Kavalieriem šīs slimības simptomi parasti sastopami starp sešiem līdz divpadsmit mēnešiem, ir ziņots par gadījumiem, kad pirmie simptomi bija redzami tikai daudz vēlāk.

Iegādājoties kucēnu ar EFS jaunajiem īpašniekiem, jābūt informētiem, par šo slimību un jāzina kā rīkoties.

Vairāk par ģenētisko saslimšanu Epizodisko Krišanas SINDROMU.

Epizodiskās krišanas sindromu izraisa vienkāršu recesīvais gēns. Katram no vecākiem ir noteikta divu gēnu kombinācija un ir 3 iespējamās kombinācijas gēniem ar EFS:

1.Ja satiekas divi recesīvie EFS gēni, Kavalierim noteikti parādīsies EF simptomi un tiks “ietekmēta” viņa veselība
2. Ar vienu recesīvo EFS gēnu Kavalieris  būs “nēsātājs” un nekad parādīsies simptomi. Tomēr tie var izpausties, bērnos, ja otrs no vecākiem arī ir viena recesīva gēna nēsātājs.
3. Ar diviem normāliem gēniem, nesaturot recesīvo slimības gēnu Kavalieris tiek uzskatīts par “tīru” – veselu un nebūs slims ar šo slimību, kā arī nevarēs to nodot tālāk pēcnācējiem.

Kā slimības nēsātājs novirza pēcnācējiem epizodisko krišanas sindromu. Pēc definīcijas nēsātājs ir viens EFS gēns un viens normāls gēns.
Nēsātāji -  Carrier: Ja nēsātājs tiek sapārots ar citu nēsātāju, tad kucēni būs:

25% iespējami slimi; 25% iespējami būs veseli; 50% iespējami būs tādi paši nēsātājs kā vecāki.

Ja mēs pārbaudam visus kavalierus pirms to pārošanas, mēs varam izvairīties no šīs bīstamās situācijas.

Ja tiek sapārots slimības nēsātājs ar tīru, veselu suni, tad kucēni būs:

50% iespējas būs slimības nēsātāji; 50% iespējams būt tīri, veseli suņi.

Ja mēs pārbauda visus savus kavalierus pirms pārošanas , mēs varam nodrošināties, ka visi kucēni ir veseli un nav slimības nēsātāji.

Ja tiek sapārots slimības nēsātājs ar slimu suni:

Ja slimības nēsātājs tiek sapārots ar suni, kas ir slims tad kucēni būs:

50% kucēni būs slimi ar EFS; 50% kucēni, būs slimības nēsātāji;

Slimus suņus, nekad nevajadzētu pārot!
Neziniet kur pārbaudīt savu suni pret šo slimību? Jūs variet griezties pie mums info@ cavalier.lv un mēs Jums palīdzēsim nokārtot DNS analīzes, ka arī  meklējiet informāciju šeit: http://www.ahtdnatesting.co.uk/
Vairāk informācijas par šo slimību variet atrast: http://cavalierepisodicfalling.com/first.html